Jak si vybrat vhodné připojení k internetu

Jak si vybrat vhodné připojení k internetu

Před výběrem vhodného typu připojení je potřeba si říci, jaké mám očekávání a jak hodlám připojení využívat. Pro běžné procházení Internetu a prohlížení fotek stačí téměř jakékoliv připojení. Při požadavku na online sledování videa ve vysoké kvalitě je již nutno vybírat připojení s vyšší přenosovou rychlostí. Vášnivý fotograf, který na svůj fotoblog nahrává desítky nebo stovky fotek musí také hlídat rychlost tzv. uploadu. Ta se může od rychlosti stahování značně lišit a může způsobovat, že se vám budou doma hromadit fotky, čekající na nahrání a linka bude neustále vytížená.

Druhy připojení se dají rozdělit do několika skupin. Základní dělení je na drátové a bezdrátové.

Bezdrátové připojení

Bezdrátové připojení má výhodu v tom, že nejste odkázáni na kabelová vedení provozovatelů, což oceníte především na vesnici. Při výběru bezdrátového připojení je potřeba dodržet několik zásad:

  • musíte být v dosahu pokrytí vybraného poskytovatele, ideálně mít z místa připojení přímý výhled na anténu poskytovatele
  • ve většině případů je vhodnější připojit anténu např. ven před okno nebo na balkón, v ideálním případě na střechu
  • jakékoliv překážky mezi vaší anténou a anténou poskytovatele zhoršují kvalitu přenosu a mohou způsobovat třeba zamrzání obrazu během videohovoru.
  • hlavně ve městech bývá již pásmo vyhrazené pro Wi-Fi technologie celkem zaplněné a i při splnění všech dalších podmínek nemusíte dosáhnout uspokojivé kvality připojení.
  • s instalací mohou být spojeny náklady na pořízení a montáž antény
  • kvalitu připojení mohou ovlivňovat povětrnostní vlivy.

Mezi nesporné klady Wi-Fi připojení patří především

  • možnost připojení v lokalitách bez přítomnosti kabelového vedení.
  • často příznivý poměr cena/rychlost

Drátové připojení

Z drátového připojení je nejdostupnější připojení technologií DSL, v našich podmínkách se jedná a ADSL nebo rychlejší VDSL. Připojení využívá telefonní vedení, ale není to jediná podmínka. Rozhoduje také stáří vedení a vzdálenost od telefonní ústředny. Poskytovatel v takovémto případě uvádí maximální rychlost připojení, ale reálná rychlost je nižší.

Ve větších městech a zvláště pak na sídlištích bývá k dispozici také připojení k Internetu přes rozvody kabelové televize. Nemusíte mít obavy, televize vám půjde stále, jen vám doma přibude ještě modem.

Obě tyto technologie nabízejí vysoké rychlosti a může se stát, že si platíte rychlý tarif, ale po domácnosti máte Internet rozveden starším Wi-Fi routerem, který vám neumožní plné využití možností připojení, zároveň u obou těchto připojení narazíte na problém s nepoměrem rychlostí pro stahování a nahrávání. Zatím co rychlost stahování (downloadu) se pohybuje v řádu desítek Mb/s, rychlost nahrávání (uploadu) se z pravidla pohybuje na úrovni jednotek Mb/s. Fotky z dovolené si tak stáhnete velmi rychle, ale své budete odesílat mnohem déle.

Další možností, jak se připojit k Internetu jsou různá lokální občanská sdružení spojující se například pod hlavičkou CzFree.net. Tento přístup má však několik specifik. Neobjednáváte si službu připojení k Internetu jako u komerčních poskytovatelů, ale stáváte se členem sdružení a jako člen máte na připojení k Internetu nárok. Výsledek je v obou případech stejný, máte připojení k Internetu, ale u tohoto přístupu se navíc můžete podílet na chodu sdružení. Na druhou stranu se o síť většinou starají správci ve svém volnu a může se stát, že se oprava případného problému protáhne. Sdružení ovšem nabízejí velmi rychlé připojení za dostupné ceny. V některých lokalitách bývá k dispozici jak drátové, tak i bezdrátové připojení.

Zdroj: http://www.jaknainternet.cz